I u voćarstvu i maslinarstvu godina je bila vrlo teška. Urodi u voćnjacima su bili uglavnom manji i lošiji, dok je sezona u smislu uroda u maslinarstvu iznimno dobra. Voćnjake, i one maslinike u kojima je obavljena berba potrebno je zaštititi ponajprije bakrenim sredstvima. Time sprječavamo prezimljujuće stadije gljivičnih ali i bakterijskih bolesti. Na raspolaganju su slijedeća bakrena sredstva:
- Neoram WG, 0,2 – 0,3%
- Kupropin WP, 0,3 – 0,75%
- Rame Caffaro WP, 0,4 – 0,8%,
- Nordox 75 WG, 0,1 – 0,15%,
- Neoram WG, 0,2 – 0,3%
- Cuprablau Z, 0,3%
Sva navedena sredstva dozvoljena su i u ekološkoj proizvodnji.
Uz bakreno sredstvo u ovom slučaju nije potrebno dodavati sumporno sredstvo. Maslinici se mogu prskati odmah iza berbe, a voćnjaci kada nastupi promjena boje lista cca 50 %, te još jednom nakon opadanja lista.
Navedene koncentracije odnose se na teoretsku potrošnju vode 1000 l/ha. U slučaju rada modernim atomizerima, te ovisno o volumenu krošnji, potrošnju vode moguće je smanjiti na 400 – 600 l/ha, ali tada je potrebno povećati koncentraciju za onoliko za koliko se smanjila količina vode. Npr. Ako pri prskanju sa 1000 l vode/ha koristimo koncentraciju Nordox 0,15 % ili 1,5 kg/ha, tada ćemo pri uporabi 500 l vode/ha (dva puta manje) povećati koncentraciju za dva puta, te koristiti 0,3 % ili opet 1,5 kg/ha sredstva. Ukoliko se ne pridržavamo navedenoga, može doći do značajne poddozacije sredstva!
Upućujemo i na pregled i konzervaciju atomizera nakon prskanja kako zimi ne bi došlo do smrzavanja i oštećenja.
Prskanja obavljati kada je temperatura barem 8 – 10 °C i bez vjetra, te na prosušenoj krošnji.